36

Inżynieria a włókiennictwo

Ostatnio dowiedziałam się, że jeden z moich znajomych został niedawno inżynierem włókiennictwa. Pracę inżyniera wyobrazić sobie mogę, pracę we włókiennictwie też, jednak ich połączenie już nie bardzo. Jako, że z natury jestem osobą bardzo ciekawską, która lubi wszystko wiedzieć oraz swoją wiedzą zabłysnąć na spotkaniach towarzyskich, postanowiłam niezwłocznie uzupełnić wiadomości i dowiedzieć się czym zajmuje się inżynier włókiennictwa. Znalezienie informacji nie było trudne, dlatego już po chwili siedziałam pogrążona w internetowej lekturze.

Otóż, zawód inżyniera włókiennika związany jest z procesami technologicznymi produkcji wyrobów włókienniczych i odzieżowych. Inżynier jest specjalistą o szerokich kwalifikacjach zawodowych, zatrudnianym w zakładach włókienniczych i odzieżowych. Do jego najważniejszych zadań należy planowanie, organizacja i nadzór nad przemysłowymi procesami wytwarzania wyrobów włókienniczych i odzieżowych. Inżynier określa standardy jakości, procedury kontrolne, prowadzi prace projektowe oraz opracowuje niezbędną dokumentację.

Do pracy inżyniera włókiennika, inżynier Szczecin, niezbędna jest znajomość najnowszych programów projektowych oraz wiedza z podstaw kompozycji plastycznej i budowy wyrobów włókienniczych. Co ważne, jego zadaniem jest również udoskonalanie procesów techniczno-technologicznych we włókiennictwie, wychwytywanie błędów i ich niwelowanie.

Środowiskiem pracy inżyniera włókiennika są laboratoria, hale produkcyjne, biura, sale konferencyjne, ośrodki badawcze, hale targowe i wystawowe. Uciążliwość w pracy inżyniera wynika ze zmian mikroklimatu, panującego w halach produkcyjnych, tj. suche lub wilgotne powietrze, hałas, zapylenie.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *