O inżynierii środowiska
Przeszukując Internet w poszukiwaniu kierunków studiów, na które mogłabym się wybrać po zdaniu matury z rozszerzonej chemii i matematyki natrafiłam na profil zawodowy inżyniera inżynierii środowiska. Wiem, że w obecnych czasach tytuł inżyniera otwiera wiele zawodowych drzwi, dlatego zawód ten wydał mi się bardzo kuszący. Co ważne, będąc inżynierem inżynierii środowiska, inżynier Olsztyn, mogę robić wiele różnych rzeczy i zatrudnić się, na przykład, w branży wodno-kanalizacyjnej. Zakres obowiązków przeciętnego inżyniera nie jest bardzo skomplikowany, dlatego jestem przekonana, że mogłabym sobie z nim świetnie poradzić:
- Organizowanie własnego stanowiska pracy oraz stanowisk pracy podległych pracowników zgodnie z zasadami oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
- Opracowywanie ofert przetargowych oraz udział w przetargach.
- Projektowanie ujęć wody, układów transportujących wodę i ścieki oraz stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków na potrzeby komunalne i przemysłowe.
- Projektowanie zaopatrzenia w wodę wsi i oczyszczanie ścieków na terenach wiejskich.
- Dokonywanie uzgodnień opracowywanych koncepcji i projektów systemów wodociągowych i kanalizacyjnych oraz uzdatniania wody i oczyszczania ścieków z właściwymi organami władz terenowych.
- Zbieranie danych, analizowanie planów zagospodarowania przestrzennego w zakresie ilości zużycia wody i odprowadzanych ścieków oraz opracowywanie bilansu ścieków pod względem ich ilości i jakości oraz bilansu zapotrzebowania na wodę.
- Dokonywanie wyboru technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, monitorowanie postępu technicznego w kraju i w świecie w dziedzinie technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz wdrażanie go w projektach inwestycyjnych.
- Opracowywanie dokumentacji rozruchu oraz instrukcji eksploatacji i bhp dla systemów wodociągowych i kanalizacyjnych.
- Udział w rozruchu obiektów i systemów wodociągowych i kanalizacyjnych.
- Lokalizowanie i korygowanie wadliwego działania wcześniej zaprojektowanych i eksploatowanych rozwiązań projektowych bądź produkowanych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.
- Opracowywanie dokumentacji wodno-prawnej dotyczącej poboru wody i odprowadzania ścieków.
- Opracowywanie norm technicznych w zakresie systemów wodociągowych i kanalizacyjnych.
- Wykonywanie kosztorysów, opracowywanie zestawień zużycia materiałów na potrzeby budowlano-montażowe oraz ustalanie norm czasu pracy.
- Udział w ustanawianiu standardów kontroli i procedur, zapewniających sprawne i bezpieczne funkcjonowanie systemów wodociągowych i kanalizacyjnych podczas ich eksploatowania.
- Studiowanie i doradzanie w zakresie technicznych i ekonomicznych aspektów zastosowanych rozwiązań, materiałów i armatury, stanowiących wyposażenie instalacyjne systemów wodociągowych i kanalizacyjnych.
- Zarządzanie zasobami ludzkimi.
- Dokonywanie oceny źródła wody pod względem jego lokalizacji, zasobów i jakości wody.
- Pełnienie nadzoru nad budową zaprojektowanego obiektu lub systemu oraz kierowanie utrzymaniem i naprawami istniejących systemów wodociągowych i kanalizacyjnych wraz z instalacją i wyposażeniem.
Dodaj komentarz